24 timer gør en forskel

Tidligt op, og klar til morgenmad kl. 05:45, da vi sku nå at kunne arbejde inden det blev alt for varmt.

Eleverne kom i gummistøvler gående tilbage med vandkander fra marker og haver – deres arbejdsdag var startet tidligere end vores. Og de var bare klar til at gå i gang med at male og bygge skabe!

I går havde vi vist, at selvfølgelig kunne både kvinder og mænd save. Og i dag bar det frugt, da vi så pigerne tage fat om boremaskinen, og velvillig gav deres nyundne viden videre til drengene.

Endnu en skøn dag, med disse unge mennesker, der nu havde fået endnu mere mod til at tale, lege, og arbejde sammen med os.

På vor vej gennem Xai-Xai, kunne vi se, at vandet allerede var sunket en hel del, og at der var fuld gang i oprydningen. Dét vi havde set som totalt uoverskueligt i går, så nu mere overskueligt ud. Både hvad angår reperation og oprydning af Xai-Xai, og vores projekter i Xai-Xai.





Skriv en hilsen